تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

خشونت از کجا نشات گرفته است؟

  به راستی این خشونت چیست؟ازچه جنسی است؟و از جان و زندگی بشر چه می خواهد که از پگاه حیاتش بر کره خاک (قتل هابیل)تا به امروز یک دم از همراهی او دست بر نداشته است؟

  امروزه پا به پای پیشرفت و ترقی جوامع بشری مشکلات و گرفتاریهای عدیده ای نیز در عرصه حیات انسانی بروز و به اشکال گوناگون هویدا می گردد.

  خشونت آفت جامعه بشری است.عمر خشونت به درازای عمر بشر است.آنجا که پای خشونت می رسد ، تدبیر و عقلانیت و منطق رخت بر می بندد و به قول معروف به گاه خشونت عقده انسان بر عقیده او مسلط می شود.

  خشم احساسی طبیعی در انسان است که افراد آن را به نوعی تجربه می کنند.هر وضعیتی که ما را ناکام کند باعث ایجاد خشم می شود.ناکامی یعنی نرسیدن به خواسته های فردی.وقتی عاملی مانع رسیدن فرد به هدف و خواسته ها شود،عصبانیت بروز می کند.

  از جنبه شخصی و روانی ، خشونت به معنای بروز ناگهانی و انفجارگونه ی نیرویی است که صورتی تهدید کننده ، مخرب و احیانا" قتال به خود می گیرد.

  در خشونت علیه غیر ، چنان که تامس آکویناس یادآور شده ، اراده آزاد دیگری زیر پا گذارده می شود.

  در صورتی که خشم به شیوه ای غلط ابراز شود یعنی سبب واکنش های غضب آلود و پرخاشگرانه گردد، نه تنها مشکلات حل نشده باقی می ماند بلکه بیشتر می شود که مهم ترین اثر آن اختلال در ارتباط با دیگران است.

  گاه با افرادی رو به رو می شویم که به وﯾﮊه در رویارویی با غرایز و نیازهای روانی خود ، دچار ناتوانی می شوند.انسان هایی که تحمل انتقاد و ناکامی را نداشته و در مواجهه با آن ها بر می آشوبند و خود یا دیگری و یا هر دو را قربانی این برآشفتگی می کنند.

  خشونت اجتماعی و سیاسی ، نیز همانند هر پدیدار دیگر معلول علل گوناگون است از جمله بی عدالتی اجتماعی.

  یکی از اثرات عاطفی بر روی کودکانی که شاهد خشونت در خانه هستند ، احساس خشم ، خشم از خشونت ، بد رفتاری و نداشتن زندگی طبیعی است.

  علمای علوم اجتماعی می گویند:ریشه خشونت ،احساس محرومیت نسبی است.

  صاحب نظران مسایل اجتماعی در کنار سایر ﻣﺆلفه ها که در پدید آمدن خشونت ﻣﺆثر می دانند،عامل محیطی را نیز جزیی از ﻣﺆلفه های ﻣﺆثر در بروز خشونت در فرد و اجتماع قلمداد می نمایند.

  در نظام استبداد فردی ممکن است بدترین نوع خشونت مطرح شود.

  اما از یک منظر فلسفی ، می توان همه این علل مختلف را تجلیات متفاوت دو علت اصلی به شمار آورد:

  تعارض آرا و عقاید ویا تضاد منافع (حقوق).

  این دو علت اصلی را می توان در قالب یک نماد یا پدیدار واحد یعنی فقدان زبان مشترک بازیابی کرد.بر این اساس خشونت اجتماعی ،در بسیاری موارد زمانی بروز می کند که "حقها " با یکدیگر برخورد می کنند و زبان مشترکی برای رفع تعارض موجود نیست."حق " های مورد اشاره حقوقی هستند که افراد یا هویات یا نهاد های اجتماعی برای خود قائلند(صرف نظر از آنکه در باور به واجد این حقوق بودن موجه باشند یا نه).

  تعارض میان حقوق ، به نوبه خود ناشی از تفاوتهای بنیادین در نحوه ی تلقی افراد و جوامع از خویش و جهان پیرامون است.به عنوان مثال ، آنکه بر مبنای جهان بینی خاص خود ، خویشتن یا گروه و طبقه ای را که بدان تعلق دارد ، برتر از دیگر افراد و گروه ها به شمار می آورد،به الزام این دیدگاه ، به خود حق می دهد به جان و مال کسانی که آنان را مادون و فروتر محسوب می کند ، دست تطاول دراز کند.این تفاوتها در غیاب یک زبان مشترک برای تسهیل تفهیم و تفاهم می تواند زمینه ساز بروز خشونت و ظهور رفتار پرخاشگرانه و ستیزه جویانه شود.


   

  از یک دیدگاه خشونت به دو بخش کلی تقسیم شده است و فلش برسی از کل به جزء است.

   1-خشونت های بین المللی و ملی 2-خشونتهای اجتماعی و فردی

  چون اسلام بر خلاف سایر ادیان در خیلی از موارد در کنار جامعه ، فرد را مورد توجه قرار داده و باید نباید ها را به او روشن می سازد و به تعبیری در فلسفه اخلاقی اسلام نگاه (اتمیستی)مشهود است و اسلام می خواهد با استقرار خصال طیبه در فرد و جامعه خصلت اجتماعی را طوری تنظیم نماید تا سعادت جمعی پیروان این دین تامین گردد.


   

  در یک بررسی دقیق ، هر دو بخش از خشونت های فوق در خیلی جهات در هم آمیختگی و تداخل جدی با هم دارند.خشونت های فردی خود دارای مصادیق گوناگون می باشد و در کل می توان آن را نیز به سه قسمت کلی تقسیم کرد:

  1-خشونت های پنداری  2-خشونت های گفتاری 3-خشونت های کرداری

   


  این مطلب تا کنون 142 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : خشونت ,اجتماعی ,بروز ,فردی ,افراد ,حقوق ,زبان مشترک ,بروز خشونت ,خشونت اجتماعی ,
  خشونت از کجا نشات گرفته است؟

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز چهار شنبه 29 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر